CLEARWATER TRIBUNE HOME

MAY 20, 2010

OROFINO BOYS ARE DISTRICT 3A CHAMPS--The Orofino High School Boys’ Baseball Team defeated Timberlake May 15 at District 3A action here in Orofino, making them the District 3A Champions.  Team members are:  back row (l to r) Paul Turley, Ethan Gilliam, Adam Wilson, Karl Vaage, Jesse Adams, Nick Pomponio, Trevor Bansemer, Ricky Breeden, Clay Weeks, Michael Welch, Ryan Schlieper, Cannon Lanier and Gil Gray; front row (l to r) Seth Melton, Bryce Pippenger, Zac Carter, Tanner Gilliam and Jason Thompson.

Maniacs go to state

   With wins over St. Maries and Timberlake, May 14-15, the Maniacs won the 3A District I-II tournament to secure a ticket to State. The Maniacs face Bear Lake at Treasure Valley College, Ontario, OR at 9 a.m. May 20.

Orofino 12, St. Maries 2

   Nick Pomponio set the tone early by crushing a grand slam to left field in the first inning as Orofino took out St. Maries in five innings to start the 3A District I-II Tournament.

   Pomponio ended up with two hits and five RBI for the game, and starting pitcher Ricky Breeden limited St. Maries to just four hits to claim the win.

   Seth Melton and Adam Wilson each had three hits for the Maniacs, while Michael Welch had two.

   "We squared up on the ball pretty darn good," Orofino coach Bo Cummings said.

St. Maries 100 10 -2 4 3

Orofino 520 14-12 13 1

Zack Lehmen, Sullivan (5) and Brad Anderson. Ricky Breeden and Jason Thompson.

St. Maries hits - Taden Guidey (2B), Ashton Stephenson, Lehmen (2B), Ken Robbins (2B).

Orofino hits - Seth Melton 3 (2B), Adam Wilson 3, Michael Welch 2 (2B), Breeden, Ethan Gilliam (2B), Nick Pomponio 2 (HR), Thompson.

Orofino 13, Timberlake 4

   The Maniacs used home runs from Michael Welch and Ricky Breeden to pound Timberlake 13-4.

   Welch was the starter on the mound and also had five hits at the plate - including a two-run homer in the sixth.

   Breeden had a big three-run homer in the crucial fifth inning, as Orofino blew open a 1-1 tie by scoring seven runs. The Maniacs had 17 hits on the day, including two doubles from freshman Ryan Schlieper at the No. 9 spot.

   "Seventeen hits, I'm a happy camper," Maniacs coach Bo Cummings said.

Orofino 100 072 3-13 17 1

Timberlake 100 003 0 -4 3 2

Michael Welch, Seth Melton (7) and Jason Thompson. Derek Tymesen, Conner Perry (5) and Miranda Slvadone.

Orofino hits - Melton 2, Adam Wilson 2, Welch 5 (2B, HR), Ricky Breeden 3 (HR), Thompson, Trevor Bansemer 2, Ryan Schlieper 2 (2-2B).

Timberlake hits - John Morris, JD Paige, Casey Rogstad.

Back to Top

Lady Maniacs lose to Kellogg at districts

   Orofino was limited to five hits and one run, as the Lady Maniacs lost in the opening round of the 3A District I-II tournament May 14. Kellogg came out on top 4-1.

Orofino 000 001 0-1 5 0

Kellogg 003 100 x-4 10 2

Schrader and Gilmer. Stewart and Samuelson.

Orofino hits - Haskett, Weese, Rales 2, Miller.

Kellogg hits - Huber 2 (2B), Viche, Waechter 2 (2B), Stewart 2, Layton, Samuelson, Barr.

Back to Top

Nothing this week.

Back to Top


Stamper sets new personal best

   Maniac track and field athletes competed at the 3A District I-II meet May 14-5. Monique Stamper extended her personal record to 10-6 to win the girls' pole vault for Orofino at the 3A District I-II meet.

   Orofino's only win on the second and final day of the 3A District I-II meet came in the boys' 800-meter relay. The Maniacs were timed in a season-best 1:35.40.

   Top 4 individuals, winning relays to state. State competition begins May 20 at Boise.

First day results:

Girls

Team scores - Timberlake 48, Priest River 41, Kellogg 22, Orofino 22, Bonners Ferry 12, St. Maries 9.

Orofino placers

Pole vault - 1, Monique Stamper 10-6.

Triple jump - 2, Katie Nemeth 32-41/4.

Discus - 4, Tabby Mikel 87-2.

Boys

Team scores - Timberlake 52, Priest River 34.33, Kellogg 28, Bonners Ferry 24.67, St. Maries 11, Orofino 4.

Girls

Team scores - Timberlake 1691/2, Priest River 146, Bonners Ferry 96, Kellogg 661/2, Orofino 38, St. Maries 36.

Orofino placers

100 - 3, Monique Stamper 13.46.

400 relay -4, Orofino 55.00.

Long jump - 4, Katie Nemeth 15-0.

Boys

Team scores - Timberlake 183, Bonners Ferry 90.67, Priest River 87, Kellogg 70, St. Maries 63, Orofino 50.

Orofino placers

400 - 3, Bo Brooks 51.91.

800 - 3, Alex Kuykendall 2:03.56.

400 relay - 3, Orofino 46.34.

800 relay - 1, Orofino 1:35.40.

1600 relay - 3, Orofino 3:38.33.

Pole vault - 4, Steven Elsbury 11-6.

Back to Top

Timberline District Track

   Timberline boys led 1A at the end of the first day of 2A/1A District I-II track competition May 14. Timberline’s Austin Blain knocked more than two seconds off his personal record in the 1A boys' 800, winning in an area-best time of 1:58.64 as part of his triple distance victory over the two-day meet.

   Qualifiers now advance to the state meet, which begins May 20 at Boise.

   Top two individuals, first-place relays to State

First day 1A results:

Girls

Team scores - Kendrick 29, Kootenai 25, Troy 24, Prairie 16, Highland 16, Wallace 14, Clearwater Valley 13, Lapwai 10, Culdesac 10, Mullan 10, Timberline 8, Potlatch 7, Lakeside 5, Clark Fork 5, Deary 3.

Medley relay - 1, Lapwai (FiveThunders, Samuels, Phillips, Jones) 1:57.2h. 2, Troy 1:57.7. 3, Timberline 2:00.9.

Boys

Team scores - Timberline 291/2, Kendrick 28, Troy 271/2, Prairie 24, Prairie 24, Kootenai 161/2, Deary 16, Clearwater Valley 10, Wallace 10, Potlatch 10, Nezperce 71/2, Clark Fork 6, Highland 6, Lapwai 3, Lakeside 1.

3200 - 1, Austin Blain, Tim, 10:15.44. 2, Brock Heath, Pra, 10:21.24. 3, Eugene Heavy Runner, CV, 10:43.34. 4, Will Seegmiller, Troy, 10:45.74.

Medley relay - 1, Timberline (Syed, Miles, Jared, Blain) 3:44.0h. 2, Kootenai 3:46.9. 3, Kendrick 3:50.4.

Long jump - 1, Kyle Curtice, Ken, 21-4. 2, Marshall Williams, Troy, 20-3. 3 (tie), Hayden Kraack, Koo, 19-6; Kendrick Jared, Tim, 19-6.

Final day results:

Girls

Team scores - Kootenai 94, Troy 91, Lapwai 72, Prairie 63, Kendrick 61, Culdesac 43, Timberline 34, Deary 34, Wallace 33, Lakeside 28, Highland 27, Clearwater Valley 26, Potlatch 24, Clark Fork 19, Nezperce 14, Mullan 10.

400 - 1, Taylor Hewett, Cul, 27.04. 2, Aspen Jared, Tim, 1:03.54. 3, Sophia Jones, Tim, 1:03.54. 3, Zara Palmer, CF, 1:05.34.

800 - 1, Taylor Hewett, Cul, 2:22.74. 2, Aspen Jared, Tim, 2:30.04. 3, Sophia Jones, Lap, 2:34.06. 4, Ellison Schultz, Koo, 2:36.34.

800 relay - 1, Prairie (Hill, Vonbargen, T. Schaeffer, M. Schaeffer) 1:50.34. 2, Troy 1:52.94. 3, Timberline 1:55.74.

Boys

Team scores - Kendrick 95, Kootenai 83, Troy 811/2, Timberline 65, Prairie 60, Wallace 58, Lapwai 55, Clearwater Valley 41, Deary 39, Clark Fork 29, Potlatch 28, Highland 26, Lakeside 22, Nezperce 101/2.

800 - 1, Austin Blain, Tim, 1:58.64. 2, Blake Warner, Ken, 2:01.04. 3, Dillon Zarpentine, Koo, 2:02.94. 4, Brock Heath, Pra, 2:03.24.

1600 - 1, Austin Blain, Tim, 4:39.84. 2, Eugene Heavy Runner, CV, 4:44.74. 3, Brock Heath, Pra, 4:49.14. 4, Will Seegmiller, Troy, 4:56.24.

Triple jump - 1, Kyle Curtice, Ken, 44-6. 2, Marshall Williams, Troy, 40-7. 3, Kendrick Jared, Tim, 39-0.

Back to Top

Nothing this week.

Back to Top