CLEARWATER TRIBUNE HOME

MAY 6, 2010

Lady Maniacs sweep Kamiah

   Orofino pitchers Ashley Schrader and Tabby Haskett held Kamiah largely in check, as the Maniacs claimed a nonleague sweep April 27. The Lady Maniacs won 4-1 and 5-3.

   Orofino's two pitchers gave up a total of just nine hits.

   The Maniacs also got offensive production from Paige Walker, who went 3-for-3 with two RBI in the opener, then added a two-run triple in the first inning of the second game.

   Orofino scored two key runs in the fifth inning of the second game, with one coming home on Megan Gilmer's RBI groundout and the other scoring on an error.

First Game

Orofino 010 300 0-4 5 1

Kamiah 000 010 0-1 4 4

Ashley Schrader and Megan Gilmer. Kayce Breckenridge and Molly Hamilton.

Orofino hits - Morgan Adams, Paige Walker 3, Jamie Weese (2B).

Kamiah hits - Matea Harper 2, Janelle Rupp 2.

Second Game

Orofino 300 02-5 4 2

Kamiah 100 11-3 5 3

Tabby Haskett and Gilmer. Breckenridge and Hamilton.

Orofino hits - Adams, Walker (3B), Haskett, Shelby Millsap (2B).

Kamiah hits - Rupp, Breckenridge, Miken Harper 2 (2B), Alex Steiner.

Back to Top

Maniacs power to win over Prairie

   The cold weather wasn't enough to cool off Orofino's bats as the Maniacs powered their way to a convincing 15-5 non league win over Prairie April 30.

   Ethan Gilliam took advantage of the short right field fence for two home runs and four RBI, part of a five-homer day for Orofino.

   Seth Melton collected eight strikeouts over five innings, and allowed five runs on five hits.

   Jason Thompson, Adam Wilson, and Michael Welch also went deep for Orofino, while Joe Schumacher hit Prairie's only long ball.

Orofino 850 30-15 16 0

Prairie 010 04- 5 5 1

Seth Melton and Jason Thompson. Seth Guyer, Conner Rieman (3), and Rieman, Kyle Holthaus (3).

Orofino hits - Melton 2, Adam Wilson 2 (HR), Michael Welch 2 (2b, Hr), Ricky Breeden 2 (2-2B), Ethan Gilliam 2 (2-HR), Nick Pomponio, Thompson 2 (HR), Trevor Bansemer (2B), Ryan Schlieper (2B).

Prairie hits - Devin Schmidt, Rieman, David Sigler, Joe Schumacher (HR), Justin Schimdt.

Back to Top



Back to Top

Lady Spartans shut out in doubleheader

   Troy outscored Timberline 19-0 in a one-hit shutout in the first game of a Whitepine League doubleheader sweep at Lewistons Airport Park May 1.

   The Lady Spartans lost the second outing 18-0.

First Game

Timberline 000 00- 0 1 4

Troy 535 15-19 6 2

Jess Gangewer and Frances Michels. Desiree Cannon and Madisen Yockey.

Timberline hits - K. McIntosh.

Troy hits - Yockey, Cannon, Kelsie Anderson, Tai Jensen 3 (2B).

Second Game

Troy 325 17-18 11 1

Timberline 000 00- 0 6 4

Taylor Johnson and Yockey. Chrissy West and Michels.

Troy hits - Lindsey Wallace, Cannon 3 (2B), Molly Swanger, Anderson 2, Jensen, Johnson 2, Alexa Nelson.

Timberline hits - West 2, Michels 2, Gangewer 2.

Back to Top


Orofino track finishes second, third

   Competing April 29, the Orofino girls scored 44 to finish third, while the boys scored 68 to finish second in the four team meet.

   Orofino boys had a number of first place finishes including Kevin Heckathorn in the 200 in 25.1, and Bo Brooks, 400 in 54.2.  Alex Kuykendall won two events, the 800 in 2:09.6 and the triple jump with 34-9.

   Katie Nemeth won both the long jump and triple jump with leaps of 14-11 and 30-4 respectively. Kate Connor won the 3200 with a time of 15:18.2.

Girls

Team scores - Grangeville 105, Kamiah 81, Orofino 44, Salmon River 6.

200 - 1, Megan Sullivan, Gra, 27.4. 2, Monique Stamper, Oro, 29.1. 3, Kesli Ball, Kam, 30.6.

400 - 1, Megan Sullivan, Gra,

1600 - 1, Nichole Solberg, Gra, 6:10.5. 2, Emily Lane, Kam, 6:24.8. 3, Kate Connor, Oro, 6:59.3.

3200 - 1, Kate Connor, Oro, 15:18.2. 2, Pamela Suntaxi, Kam, 16:56.1.

400 relay - 1, Grangeville 53.6. 2, Kamiah 54.9. 3, Orofino 58.0.

800 relay - 1, Kamiah (Cloninger, Nygaard, Philips, LeCates) 1:54.6. 2, Grangeville 1:57.5. 3, Orofino 2:10.2.

Long jump - 1, Katie Nemeth, Oro, 14-113/4. 2, Jana Ringen, Kam, 14-1. 3, Meshel Rad, Gra, 13-73/4.

Triple jump - 1, Katie Nemeth, Oro, 30-4. 2, Megan Philips, Kam, 29-6.

Shot put - 1, Megan DeFord, Gra, 36-1. 2, Tabby Mikel, Oro, 30-9. 3, Kaylynn Lloyd, Kam, 30-6.

Boys

Team scores - Kamiah 87, 8, Grangeville 68, Salmon River 22.

100 - 1, Dustin Rinker, SR, 11.8. 2, Seb Heibert, Oro, 12.1. 3, Kevin Heckathorn, Oro, 12.3.

200 - 1, Kevin Heckathorn, Oro, 25.1. 2, Seb Heibert, Oro, 25.2. 3, Alex Ackerman, Gra, 25.3.

400 - 1, Bo Brooks, Oro, 54.2. 2, Joe Anderson, Gra, 54.7. 3, Darian Ball, Kam, 56.1.

800 - 1, Alex Kuykendall, Oro, 2:09.6. 2, Eric Klobetanz, SR, 2:12.3. 3, Kaleb Bass, Gra, 2:13.9.

400 relay - 1, Grangeville 46.6. 2, Orofino 46.8. 3, Kamiah 49.6.

800 relay - 1, Grangeville 1:36.9. 2, Orofino 1:38.3. 3, Kamiah 1:39.5.

Medley relay - 1, Kamiah (Ball, Raymond, E. Hill, K. Hill) 3:57.1. 2, Orofino 4:58.9.

1600 relay - 1, Grangeville 3:39.5. 2, Kamiah 3:39.6. 3, Orofino 3:48.6.

Long jump - 1, Seth Dreadfulwater, Gra, 17-61/4. 2, Seb Heibert, Oro, 16-71/2. 3, Eric Fleming, Oro, 15-63/4.

Triple jump - 1, Alex Kuykendall, Oro, 34-9. 2, Steven Elsbury, Oro, 34-81/2. 3, Garhett Ulmer, Kam, 33-8.

Back to Top

Timberline finishes ninth in Whitepine League championships

   At the Whitepine League track and field championships April 28 Timberline boys scored 39 points for a ninth place finish, while the girls finished seventh with 40 points overall.

Boys

Team scores - Troy 127.5, Kendrick 125, Prairie 84, Lapwai 79, Deary 64.5, Lewis County 56, Clearwater Valley 46.5, Nezperce 40.5, Timberline 39, Potlatch 9.5, Genesee 2, Culdesac .5.

3,200 - 1, Heath, Pra, 10:21.13. 2, Seegmiller, Troy, 10:53.17. 3, Jonathan Miles, Timb, 10:54.22.

110 hurdles - 1, Kit Behler, LC, 16.61. 2, Kendrick Jared, Timb, 18.25. 3, Jeff Olson, Nez, 18.87.

Sprint medley - 1, Lapwai, 4:15.96. 2, Timberline, 4:16.29. 3, Troy, 4:25.25.

Girls

Team scores - Troy 158, Prairie 105, Lapwai 73, Kendrick 67, Deary 65, Culdesac 44, Timberline 40, Lewis County 33, Clearwater Valley 31, Potlatch 25, Nezperce 5.

400 - 1, Hewett, Cul, 1:01.99. 2, Smith, Troy, 1:05.80. 3, Aspen Jared, Timb, 1:05.90.

800 - 1, Hewett, Cul, 2:25.45. 2, Aspen Jared, Timb, 2:33.37. 3, Jenna MacPherson, Dea, 2:42.85.

800 relay - 1, Prairie (Kristin Hill, Shelby Vonbargen, Tosha Schaeffer, Makayla Schaeffer), 1:56.8. 2, Timberline, 2:00.48. 3, Troy, 2:10.35.

Sprint medley - 1, Prairie (Hill, Justina Zigler, M. Schaeffer, Vonbargen), 2:02.48. 2, Lapwai, 2:03.02. 3, Timberline, 2:03.85.

Back to Top

Local track bests

   Here are the top reported outdoor marks this season for local prep track and field athletes. Hand times are rounded up to the nearest tenth of a second. Where tenths were unreported, times have been rounded up to the nearest second.

Girls

Pole vault - Monique Stamper, Oro, 10-0. Lexie Adams, Gra, 9-0. Brielle Hocking, Pom, 9-0. Jamie Gates, Lew, 8-6. Anne Eimers, Gra, 8-0. Meshel Rad, Gra, 8-0.

Long jump - Chelsea Lundgren, Lew, 17-101/2. Anna Guo, Pul, 17-9. Danica Case, Troy, 16-21/2. Taylor Hewett, Cul, 16-1. Makayla Schaeffer, Pra, 15-5. Katie Nemeth, Oro, 15-31/2.

Triple jump - Anna Guo, Pul, 36-41/4. Chelsea Lundgren, Lew, 35-8. Danica Case, Troy, 34-5. Corinna Maestas, Clk, 32-3. Katherine Samuels, Lap, 32-2. Kayla Johnson, Colf, 31-111/2.

Boys

800 - Austin Blain, Tim, 2:02.4. Blake Warner, Ken, 2:03.4. Ian Engerbretson, Log, 2:04.90. Nic Carey, Clk, 2:05.32. Aaron Davis, Mos, 2:05.57. Andrew Waltermire, Lew, 2:06.4.

1600 - Ian Engerbretson, Log, 4:33.63. Brock Heath, Pra, 4:47.0. Adam Storey, Mos, 4:47.61. Aaron Davis, Mos, 4:48.1. Ben Hieronymus, Log, 4:49.59. Austin Blain, Tim, 4:49.8.

3200 - Austin Blain, Tim, 10:12.8. Adam Storey, Mos, 10:14.0. Brock Heath, Pra, 10:21.2. Ben Hieronymus, Log, 10:27.42. Ian Engerbretson, Log, 10:41.3. Will Seegmiller, Troy, 10:46.8.

800 relay - Lewiston 1:34.6. Grangeville 1:35.1. Moscow 1:36.3. Pomeroy 1:36.5. Kamiah 1:36.7. Orofino 1:37.3.

Medley relay-Timberline 3:51.4. Prairie 3:51.9. Clearwater Valley 3:52.0. Kamiah 3:52.6. Grangeville 3:55.0. Orofino 3:55.38.

Pole vault - Ben Fitzsimmons, Lew, 13-6. Jacob Lloyd, Kam, 12-6. Matt Morris, Mos, 12-3. Jonathan Paul, CV, 12-0. Steven Elsbury, Oro, 11-6. Tucker Medel, Kam, 11-6.

Triple jump - Kyle Curtice, Ken, 44-2. Ben Pavish, Pul, 42-3. Seth Dreadfulwater, Gra, 41-3. Dean Reitz, Lew, 40-7. Marshall Williams, Troy, 40-31/4. Kendrick Jared, Tim, 39-101/2.

Back to Top

Nothing this week.

Back to Top